Norfolk

Norfolk flag
Overview

The 45 Norfolk Auxiliary Units Patrols can be divided into 11 Groups from lists recorded by Major Malcolm Hancock based at Coleshill House around the September 1944.

There were some changes in Patrols and personnel over time and the Group structure did not exist early in the war, but it provides a useful way to look at the Patrols.

The Norfolk Nominal Roll is organised by Group and Patrol meaning that the majority of men can confidently allocated. There is an additional alphabetical list with some additional men who can only be allocated by address and where patrols are close together this has not been possible.

Headquarters

Captain Oxenden initialy used the Annesley Hotel, Eaton, Norwich as his Headquarters. By May 1941 the Headquarters had moved to Beeston Hall, where it remained until 13 August 1943. After that it moved to Syderstone. On 16th July 1944 a new Headquarters for Norfolk, Suffolk and Essex opened at the Masonic Hall in Framlingham. Norfolk came under Area 2 on the final reorganisation with the Headquarters at North Bar Within, Beverley, Yorkshire.

Intelligence Officers (IO)
Role Name Posted from until
Intelligence Officer Captain Noel Andrew Cotton Croft 15 Jul 1940 24 Jul 1940
Intelligence Officer Captain Nigel Vernon Oxenden 24 Jul 1940 1941
Intelligence Officer Captain Geoffrey Woodward 10 May 1941 03 May 1942
Intelligence Officer Major Randle Frederick Hicks Darwall-Smith 13 Aug 1943 1944
Scout sections

There was a West Norfolk Scout Section and an East Norfolk Scout Section. In April 1943, as part of the reduction of the Regular Army component of Auxiliary Units, half of the men in each section were returned to their Regiment. The reminder were merged into a Combined Norfolk Scout Section.

Map of Patrol locations