Thomas Kneale

Personnel header
Captain Thomas Kneale
Life dates
24 Mar 1914 - 1993
Postings
Unit or location Role Posted from until
Royal Engineers' Office Captain Royal Engineers (Ops) Unknown Unknown
Education

Liverpool University

National ID
NIHK 185/3
Regiment
The Royal Engineers
Military number
68279
Commissioned or Enlisted
8th July 1939
Career

Officer Training Corps Liverpool University 1 Nov 1938

Transferred from 55th (West Lancashire) Divisional Engineers) to Mobile Divisional Engineers 8 Jul 1939

Promoted Lieutenant 9 Dec 1940

Promoted Temporary Captain and likely start of Auxiliary Units service as Royal Engineers officer at Coleshill House 13 Aug 1943

Promoted War Substantive Captain 11 Jun 1944 Promoted Temporary Major 22 Feb 1950

Awarded Territorial Efficiency Decoration Major (Honorary Lieutenant Colonel) 24 Mar 1964

Relinquishes his commission on reaching upper age limit