John Cecil Crawley

Personnel header
Captain John Cecil Crawley
Life dates
29 Jun 1909 - 22 Feb 2006
Profile Picture
Profile picture
Postings
Unit or location Role Posted from until
The Transport Office Motor Transport Officer 1942 1942
South Wales Intelligence Officer 02 Jul 1940 1941
Regiment
General List
Military number
129508
Commissioned or Enlisted
20 Apr 1940
Occupation

Journalist

Journalist Staff, BBC 1945-75 
Foreign Correspondent, New York 1959-63, 
Foreign News Editor 1963-67, 
Editor of News and Current Affairs 1967-71, 
Chief Assistant to the Director-General 1971-75. 
Chairman of Trustees, Visnews 1976-86.

Career

Auxiliary Units 1940-44

2 July 1940 - Joined Auxiliary Units

1940-1941 - Monmouth, Pembroke and Carmarthen Intelligence Officer

May-July 1942 - Motor Transport Officer, Coleshill

5 July 1944 - Transferred to Intelligence Corps

December 1944 to June 1945 - GSO2 (Intelligence) 5 Corps HQ Italy.

13 December 1945 - Awarded MBE for work in Italy.

November 1945 - Leaves Army

Address
Lissendon Gardens, Camden, London (1931)
Other information

John married Constance Griffiths 15 July 1933 in Hampstead.

He was awarded a CBE in 1972

Other pictures
Profile picture
Caption & credit
TNA ref WO 373 74 450
Profile picture
Caption & credit
TNA ref WO 373 74 450
Page Sponsor